Tweak Androidu na mobilu 1

0

Tweak zařízení s Androidem

Bavíte se vylepšování vlastností svého mobilního telefonu nebo jeho rychlosti a při výběru kernelu se ztrácíte v doplňkových označeních, pokud je to tak, přináším menší přehled těchto zkratek.

Pojmy

 

AOSP – Android Open Source Project

Zdrojový kód na kterém jsou postaveny všechny zařízení Android. Některá specifická zařízení, třeba HTC, Motorola a jejich ROM mají velmi specifické úpravy tohoto kódu a nástavby , zvláště na úrovni jádra a jako takové musí mít pro sebe vyladěný kernel vycházející z originálního kernelu. Jiné ROM třeba CyanogenMod nebo MIUI vychází více z čistého kódu bez velkých změn na úrovni jádra  a pro ty bývá kernel ( nebo i celá ROM ) často označen jako AOSP ( třeba Tiamat kernel ).

 

CFS- Completely Fair Scheduler

Druh plánovače úloh pro linuxové jádro. Častěji používán a spolehlivější. Je součástí hlavních řad jader linuxu. Klade důraz na multitasking a plynulé běžné použití, chcete-li spolehlivost, je toto volba pro Vás.

 

BFS – Brain Fuck Scheduler

Druh plánovače úloh pro linuxové jádro.  Podle autora je cílem  BFS, ve srovnání s jinými plánovači poskytnout plánovač s jednodušším algoritmem, který nevyžaduje úpravu heuristiky a ladění parametrů pro přizpůsobení výkonu na specifický druh zařízení. Autor tvrdí, že tyto parametry jsou obtížně laditelné pro běžného uživatele, zvláště pokud jde o interakci více parametrů mezi sebou, a tvrdí, že použití jeho plánovače může poskytnou lepší výkony pro specifická zařízení ( přesně se vyladí vývojáři ) na úkor horších výkonů v obecných případech. Klade důraz na jednotlivé úlohy a procesy kolem této úlohy v popředí. Pokud chcete vysoké skóre při testech výkonu nebo hrách, a případných chyb se nebojíte, je toto volba pro vás.

 

HAVS – Hybrid Adaptive Voltage Scaling

Hybridní adaptivní škálování napětí. Narozdíl od SVS pro každou frekvenci je stanoven rozsah napětí, který je mu poskytnut podle konkrétního zatížení. Takže např. pro 245 MHz je rozsah od 900 mV do 950 mV, u SVS by byl třeba jen přesně 950 mV. Tímto se šetří spotřeba energie.

 

SVS – Static voltage Scaling

Statické škálování napětí. Pro každou frekvenci CPU (v MHz) je přiřazeno napětí ( v mV ). Čím vyšší MHz, tím vyšší mV. Je nehospodárné k baterii. Standardně obsahují ROMky od HTC.

 

CFQ – Completely Fair Queuing – I/O scheduler

Stručně – plánuje práci se zařízeními ( SD kartou ) způsobem a přístupem na ně, kdy přiděluje jednotlivým úlohám – procesu časové úseky, každý proces má vlastní frontu na synchronní požadavky. Toto přidělování závisí na prioritě procesu.

 

BFQ – Budget Fair Queing  – I/O scheduler

Je založený na CFQ, podporuje hierarchické plánování pomocí cgroups rozhraní. Díky své architektuře zajišťuje dobrou latenci a propustnost. Defaultní volba u CyanogenMod.

 

Další běžně používané I/O plánovače

  • Noop
  • Deadline
  • Vr
  • Simple
  • Anticipatory
  • SIO ( víceméně mix noop a deadline )

 

Není lehké vybrat nejlepší plánovač, pro spolehlivost někteří uvádí simple, pro výkon Vr.

Obecně lze uvést rovnici :

Propustnost  NOOP – SIO <-Deadline -> CFQ – BFQ  Latence

 

Při výběru a používání nezapomínejte na vzájemnou interakci výše uvedených nastavení, ROM jako celku a použitého kernelu. Toto má na konečný výsledek velký vliv. Nelze říci co je lepší a co horší, každé zařízení je jiné, každá ROM je jiná. Zkoušejte a najdete určitě to pravé pro vás.

Máte k tomu co říct. Napište